Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Spokój, stabilność, zdrowie, rodzina? A może udane wakacje, świetny samochód i dom z basenem? Dla każdego z nas ważne są nieco inne rzeczy i wartości, ale jedno jest pewne, w życiu liczy się dla nas przyszłość naszych rodzin i zapewnienie naszym dzieciom dobrego startu w dorosłe życie. Tylko jak to zrobić?


Pieniądze są ważne


Nasza kultura i tradycja nie bardzo szanują ludzi zamożnych. Pokutuje wśród nas wiele stereotypów, które są bardzo krzywdzące dla osób z tzw. głową do interesów. Powszechnie mówimy, że pierwszy milion trzeba ukraść, czy też, że dojście do większych pieniędzy to wynik cwaniactwa i kanciarstwa. Zdecydowanie bardziej szanujemy bohaterów narodowych, nawet gdy byli to powstańcy skazani z góry na przegraną niż uczciwych, pracowitych ludzi, którzy latami płacili podatki. Tylko pozostawmy edukację patriotyczną szkole, a sami zajmijmy się sprawami praktycznymi, bo w tym żaden nauczyciel nas nie zastąpi.


Wdrażaj dziecko w sprawy finansowe


Podstawa to wychowanie zaradnego finansowo człowieka, który poradzi sobie w życiu i będzie umiał zarządzać swoim budżetem. Już małe dziecko powinno uczyć się zarządzania pieniędzmi i oszczędzania, a im jest starsze, tym lepiej powinno podejmować samodzielne decyzje finansowe. Nastolatek musi być wprowadzony w wiedzę o produktach finansowych, inwestycyjnych oraz znać ryzyka związane z rynkiem pieniężnym. Trzeba też dziecku wdrożyć wiedzę o urzędach, instytucjach i prawach, którymi się one rządzą.


Dawaj dziecku kieszonkowe


Jedyny sposób sensownej nauki to praktyka. Dlatego nie wdawaj się w dyskusje, tylko jak najwcześniej naucz się (tak, bo to od siebie trzeba zacząć) dawać dziecku kieszonkowe. Ustal kwotę, termin, a także przeznaczenie pieniędzy i konsekwentnie pilnuj, aby przestrzegać ustalonych zasad. To wcale niełatwe: zbyt często mięknie nam serce, chcemy wynagrodzić dziecku dobre oceny lub babcia udziela naszemu dziecku nadmiernego wsparcia i to często wbrew naszym decyzjom.


Oszczędzaj na przyszłość dziecka


Nieważne, czy marzysz o wysłaniu dziecka na kosztowne studia, czy planujesz dla niego karierę artystyczną, czy też widzisz je już w świecie wielkiego biznesu. Dziecko i tak pójdzie własną drogę i zacznie żyć na własny rachunek, w dodatku nie zawsze zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Natomiast to, co jest pewne: niezależnie od celu, najważniejsze jest, abyśmy byli w stanie zgromadzić oszczędności, by ułatwić dziecku start w dorosłość. Ważna jest systematyczność i regularne odkładanie nawet drobnych kwot, bo po kilku latach złożą się w niezłą sumkę. Pamiętajmy o jeszcze jednym, choćby nie wiem, jak nas kusiło, oszczędności dla dziecka nie mogą być inwestowane w ryzykowne instrumenty finansowe; konta oszczędnościowe, waluty, złoto, nieruchomości czy obligacje skarbowe są w miarę bezpieczne i tak lokujmy pieniądze.


Dbaj o siebie


Tak, to bardzo ważne, bo każdy rodzic powinien pamiętać, że istotna jest nie tylko troska o dobro dziecka, ale także o siebie. Musimy dbać o swoje zdrowie, stale podnosić kwalifikacje i starać się jak najdłużej sprawnie funkcjonować na rynku pracy. To o tyle istotne, że im dłużej sami będziemy potrafili zadbać o siebie, tym dłużej będziemy mogli służyć wsparciem naszym dzieciom. Nie zapominajmy także o dbaniu o naszą przyszłość na emeryturze; jest pewne, że ta „państwowa” nie wystarczy nam na życie, a chyba nie chcemy obciążać dziecka koniecznością utrzymywania nas, gdy przestaniemy być produktywni.