Dlaczego rezerwa gotówkowa jest niezbędna? Z czego się tworzy? Jakie błędy można napotkać i jak ich uniknąć?

Co to jest poduszka finansowa?

Trudno sobie wyobrazić inny termin finansowy, tak zrozumiały dla każdego, kto kiedykolwiek siedział za kierownicą — poduszka powietrzna. Podczas gdy w samochodach jest to urządzenie, które chroni pasażerów w razie niebezpieczeństwa na drodze, w finansach są to pieniądze odłożone na nagłe wypadki. Jest ona przydatna w przypadku nieoczekiwanych wydatków lub problemów ze źródłem dochodu. Czasami posiadanie takiej części w budżecie jako rezerwy na wypadek sytuacji kryzysowych nie tylko pomaga ustabilizować codzienne życie, ale dosłownie ratuje życie.

Na jakie sytuacje przewidziano rezerwy finansowe?

Utrata zarobków

Jest taki słynny cytat przypisywany Warrenowi Buffettowi: „Jeśli masz tylko jedno źródło dochodu, jesteś o krok od ubóstwa”. Nawet jeśli jesteś wykwalifikowanym profesjonalistą lub właścicielem stabilnie rozwijającej się firmy, nikt nie jest odporny na zmienne koleje losu.

Nagłe wydatki

Nie wszystkie wydatki można przewidzieć, a często zdarza się, że im są one ważniejsze, tym są większe: np. pilne leczenie, remont lub inna siła wyższa nie są pokrywane z miesięcznego wynagrodzenia.

Zmiany w życiu

Ślub, narodziny dziecka czy rozwód — dobre czy smutne wydarzenia wymagają pieniędzy. O ile w sprzyjających okolicznościach jest czas na przygotowanie się na pojawienie się nowego członka rodziny, o tyle utrata żywiciela rodziny (niestety, zdarza się to dość często) może postawić rodzinę na skraju ruiny, jeśli nie zadba się zawczasu o poduszkę finansową.

Dobrowolna przerwa w zarabianiu pieniędzy

Ta opcja nie jest zbyt często spotykana, ale jest nie mniej ważna niż poprzednie. Czasami pojawia się niezadowolenie z własnego życia, pracy, sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania, samego siebie. W tym wszystkim nie sposób usiąść i zdecydować, co należy zmienić, aby życie nabrało sensu i stało się satysfakcjonujące.

Aby wyznaczyć nowe cele, opracować plan, potrzebny jest spokój i czas: co najmniej 2-3 miesiące. Ale wydatki nigdzie się nie wybierają — tu właśnie przydaje się rezerwa finansowa.

Więcej wpisów o tym jak być bogatszym, przeczytasz w serwisie https://www.wady.pl/.